"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Jak poradzić sobie z brakiem polskich znaków w czcionce Solid Edge Iso?

W dzisiejszym wpisie poruszę nieco inną tematykę niż nowości, usprawnienia, działania operacji w Solid Edge. Wśród naszych Klientów często pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób poradzić sobie z brakiem polskich znaków w czcionce Solid Edge Iso. 

Co jest powodem do zmiany zestawu czcionek w Solid Edge?

​Aktualnie w środowisku rysunkowym Solid Edge, domyślną czcionką jest Solid Edge ISO. W każdym miejscu, w którym pojawiają się polskie znaki, zastępowane są one ze względu na brak polskich znaków symbolami. W zrzucie ekranu widocznym powyżej z łatwością można dostrzec prostokąty zamiast znaków Ł, Ż, Ś lub Ć. Z wiadomych względów taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania. W jaki sposób podmienić czcionki tak, by polskie znaki były poprawnie wyświetlane?

Jak poradzić sobie z niepoprawnym wyświetlaniem polskich znaków?

​Pierwszym sposobem przychodzącym do głowy jest zmiana czcionki w stylach Solid Edge ​z Solid Edge ISO na Solid Edge UNICODE. ​Można to zrobić poprzez modyfikację aktualnie używanej w projekcie czcionki. Przechodząc do ​Stylów ​dostępnych pod zakładką ​Widok, ​możemy modyfikować ​Typy Stylów. ​W tym przypadku należy zmodyfikować ​Tekst. ​W zakładce ​Akapit, ​możliwa jest zmiana czcionki.

Możemy zauważyć, że wyświetlanie polskich znaków działa teraz prawidłowo.

Natomiast tworząc lub otwierając kolejny projekt zaobserwujemy, że polskie znaki nadal nie są wyświetlanie prawidłowo. Dlatego kolejnym rozwiązaniem może być stworzenie lub zmodyfikowanie szablonu rysunkowego, ze zmienioną czcionką Solid Edge Unicode. W tym celu należy utworzyć nowy projekt rysunkowy, w razie potrzeby zaprojektować własną ramkę, podmienić czcionkę, ustawić preferowane style dla różnych elementów widocznych w obszarze roboczym itd. Taki dokument można zapisać (najlepiej w własnym podfolderze w folderze ​Template, ​znajdującym się w lokalizacji instalacji programu ​Solid Edge​), a następnie korzystać z niego przy tworzeniu kolejnych projektów. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli firma dopiero zaczyna pracę w programie ​Solid Edge​. 


Pojawiają się jednak pytania - Co jeśli mam 500 projektów? Każdy z nich mam otwierać, zmieniać czcionki, zapisywać? A co jeśli tych projektów będzie 10 000? 


Oczywiście, że nie. Wiązało by się to z przeogromnym nakładem bezsensownej pracy, którą można całkowicie pominąć. W jaki sposób? W starszych wersjach Solid Edge czcionka Solid Edge ISO posiadała polskie znaki. Podmiana aktualnej czcionki na starą pozwoli na wyświetlanie polskich znaków w każdym projekcie. Nie ma znaczenia, czy jest to nowy projekt, czy projekt z przed kilku lat. Odchodzi także konieczność zmiany czcionki na podtyp UNICODE.

Instalacja czcionki jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć na niej prawym przyciskiem myszy oraz wybrać Zainstaluj dla wszystkich użytkowników.

 Czcionki można uzyskać tworząc zgłoszenie serwisowe na naszym panelu wsparcia, ​działającym pod adresem : 

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook