"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

METODA XZC, POLAR – STEROWANIE FANUC I PODOBNE

W poniższym artykule zostanie omówiona metoda POLAR (tryb biegunowy) oraz XZC, które stosowane są do frezowania wraz z użyciem wrzeciona tokarskiego.

METODA XZC

Aby zastosować metodę XZC należy wybrać zdarzenie na początku jak pokazano na rysunku poniżej.

Po wybraniu tej metody otrzymamy kod NC, gdzie wartość osi Y przeliczona jest na wartość obrotu osi C. Wówczas otrzymujemy zsynchronizowany obrót osi X i Z oraz obrót osi C. Metodę tą można używać tylko na płaszczyźnie G17. Największe zastosowanie ma do operacji wierceń, natomiast mniejsze dla typowych operacji frezarskich, gdyż ruch interpolacji kołowej zamieniany jest na ruch liniowy i powierzchnia obrabianego detalu może nie być zadowalająca. Nie mamy również możliwości załączenia korekcji. Przykładowy kod po włączeniu metody XZC przedstawiono na poniższym rysunku.

METODA POLAR (tryb biegunowy)

Aby zastosować metodę POLAR, należy wybrać zdarzenie na początku jak pokazano na rysunku poniżej.

Po wybraniu tej metody otrzymamy kod NC, gdzie wartość osi Y jest wartością liniową, natomiast maszyna przekształca to na ruch obrotowy osi C. W zależności od rodzaju sterowania w kodzie może pojawić się adres Y(HAAS, TRAUB) lub adres C(FANUC, MAZAK). Metodę tą można używać tylko na płaszczyźnie G17. W porównaniu do metody XZC mamy możliwość zastosowania interpolacji kołowej, występują ruchy kołowe G2 i G3, co wiąże się z dokładniejsza obróbką oraz mamy również możliwość zastosowania frezowania z korekcją. Nie stosuję się tej metody do wierceń i tym podobnych operacji. Przykładowy kod po włączeniu metody POLAR pokazano na poniższym rysunku.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook