"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Jak włączyć funkcję Wymiarowanie automatyczne w programie Solid Edge

Wymiarowanie projektów jest nieodłączną częścią procesu projektowania. Poprawne i czytelne wymiary są kluczowe dla zrozumienia i wykonania projektu. W programie Solid Edge istnieje funkcja automatycznego wymiarowania, która w pewnych sytuacjach znacznie ułatwia ten proces. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa funkcja automatycznego wymiarowania w Solid Edge i jak może ona przyspieszyć proces wymiarowania oraz w jaki sposób ją zastosować.

Funkcjonalności wymiarowania automatycznego

  1. Wykorzystanie inteligentnego rozpoznawania geometrii: Funkcja automatycznego wymiarowania w Solid Edge wykorzystuje inteligentne rozpoznawanie geometrii obiektów. Dzięki temu program samodzielnie identyfikuje odpowiednie elementy do wymiarowania, takie jak linie, okręgi czy łuki, co znacznie ułatwia proces wymiarowania.
  2. Automatyczne umieszczanie wymiarów: Po zidentyfikowaniu elementów do wymiarowania, Solid Edge automatycznie umieszcza wymiary na odpowiednich miejscach. Dzięki temu projektanci nie muszą ręcznie mierzyć i umieszczać wymiarów, co oszczędza czas i eliminuje potencjalne błędy ludzkie.
  3. Dostosowywanie stylów wymiarów: Funkcja automatycznego wymiarowania w Solid Edge umożliwia również dostosowanie stylów wymiarów do indywidualnych preferencji projektanta. Można zmieniać grubość linii, rodzaj strzałek, kolor itp., aby uzyskać pożądany wygląd wymiarów.
  4. Wymiarowanie relacji między elementami: Solid Edge umożliwia również wymiarowanie relacji między elementami, takich jak odległości, kąty czy promienie. Dzięki temu projektanci mogą jasno określić wymagane relacje geometryczne w projekcie.
  5. Aktualizacja wymiarów wraz z modyfikacjami projektu: Jedną z najważniejszych zalet funkcji automatycznego wymiarowania w Solid Edge jest możliwość automatycznej aktualizacji wymiarów wraz z modyfikacjami projektu. Gdy dokonuje się zmian w projekcie, wymiary są automatycznie dostosowywane do nowych wymiarów i geometrii, co zapewnia spójność i dokładność wymiarowania.

Jak włączyć wymiarowanie automatyczne?

W wstążce Szkicowanie lub narzędzia główne (o ile wcześniej przeszliśmy do modułu szkicownika). Znajduje się w niej przycisk o tytule Opcje IntelliSketch. Po wybraniu opcji należy przejść do zakładki Wymiarowanie automatyczne, zaznaczyć opcję Automatycznie twórz wymiary dla nowej geometrii, a następnie zdecydować, czy :

  • Wymiary będą się dodawać automatycznie po narysowaniu geometrii.
  • Wymiary będą tworzone jedynie dla geometrii o wartościach wprowadzonych przez użytkowników. Tą opcję osobiście polecam ze względu na większą kontrolę nad tym, jakie wymiary będą się dodawać w szkicu.
  • Stworzą się (lub nie) wymiary dla w pełni zdefiniowanej geometrii.

Umiejscowienie Opcji IntelliSketch

 

Okno konfiguracyjne wymiarowania automatycznego

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook